Gazy osłonowe mają niezwykle ważne zadanie w procesie spawania, ponieważ chronią scalany obszar przed warunkami atmosferycznymi, czyli zawartymi w atmosferze gazami (takimi jak tlen, azot i para wodna). W zależności od spawanego materiału, gazy atmosferyczne mogą mieć wpływ na jakość spoiny, jak również sam proces spawania. Do jednych z najpopularniejszych gazów osłonowych, możemy zaliczyć Argon oraz Dwutlenek Węgla.
Argon (Ar) jest najczęściej stosowany przy spawaniu metodami TIG i MIG. Doskonale nadaje się do spawania wszystkich metali oprócz stali węglowych. Jego obojętne właściwości są przydatne w sytuacji, gdy spawany materiał jest narażony na działanie tlenu lub azotu. Argon nie tylko ochrania miejsca spawania przed czynnikami atmosferycznymi, lecz także wpływa na lepszą stabilność procesu spawania i szybkość realizacji działań spawalniczych. A co najważniejsze – Argon pozwala uzyskać spoiny o świetnych właściwościach mechanicznych.
Właściwości Argonu istotne w procesie spawania:
Sprawdź ofertę Tomsystem – Argon>>
Dwutlenek Węgla (CO2) zalicza się do grona najpopularniejszych gazów osłonowych stosowanych podczas spawania. Bardzo dobrze chłodzi uchwyt spawalniczy i skutecznie chroni go przed przegrzaniem. Dwutlenek węgla wykorzystuje się głównie jako składnik mieszanin przeznaczonych do spawania metodą MAG.
Właściwości Dwutlenku Węgla istotne w procesie spawania:
Sprawdź ofertę Tomsystem – Dwutlenek Węgla>>
Mieszanka gazowa o składzie Argonu i Dwutlenku Węgla (popularnie nazywana corgonem, cargonem lub mixem) jest najczęściej używanym gazem ochronnym w procesie spawania. Zapewnia właściwe jarzenie się łuku, bardzo dobry wygląd spoin oraz mniejszy rozprysk metalu podczas spawania. Mieszanka Argonu i CO2 jest stosowana najczęściej w proporcjach: Argon – 82% oraz Dwutlenek Węgla – 18%. Ma zastosowanie w spawaniu metodą MAG. Największą zaletą tego typu mieszanki jest zdolność do znacznego zmniejszenia ilości odprysków podczas spawania.
Sprawdź ofertę Tomsystem – Mieszanina Ar 82% + CO2 18%>>